Środę, 29 listopada klasa IV, pod opieką pań: Magdaleny Jasionek, Wioletty Suchcickiej oraz Sylwii Jasionek, spędziła w sposób turystyczno-edukacyjny.
Kolejny raz uczniowie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez NASK, które odbyły się w Ministerstwie Cyfryzacji w ramach projektu Lekcje w 4C.
Na zajęciach pt. Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu uczniowie razem z Profesorem i N@tką, czyli bohaterami bezpłatnego kursu e-learningowego dostępnego na platformie OSE IT Szkoła, m.in. pogłębiali wiedzę z zakresu zagrożeń w internecie, dowiedzieli się, jak budować zdrowe cyfrowe nawyki, poznali zagadnienia związane z ochroną prywatności, kontaktami online, dostępem do szkodliwych treści, netykietą, nadużywaniem internetu i urządzeń cyfrowych, cyberzagrożeniami i bezpiecznym korzystaniem z aplikacji. Natomiast na warsztatach pt. Co mają wspólnego sok pomarańczowy i dezinformacja? uczniowie dowiedzieli się, czym jest dezinformacja i skąd się bierze oraz budowali świadomość zagrożeń występujących w mediach społecznościowych.
Miłym podsumowaniem udziału w projekcie były drobne upominki od organizatorów czyli od państwowego instytutu badawczego NASK.
Kolejnym punktem programu były warsztaty w Muzeum Warszawy pt. Od decyzji księcia do wyborów i budżetu partycypacyjnego. Jak warszawiacy uzyskali prawo do decydowania o mieście?, podcza których uczniowie wybrali się w podróż do dawnej Warszawy, zobaczyli, kto wtedy podejmował decyzje i jak mieszkańcy zyskiwali wpływ na miasto. Uczestnicy zastanowiali się, czy jako mieszkanki i mieszkańcy znają swoje prawa i czy z nich korzystają. O czym mogą decydować w swoim mieście/gminie? Czy od czasów dawnych warszawiaków wiele się w tej kwestii zmieniło? A co jeszcze mogłoby się zmienić?
Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli kompetencje kluczowe takie jak: krytyczne myślenie, umiejętność prowadzenia dialogu.
Tekst: Małgorzata Sówka
Foto: Wioletta Suchcicka, Magdalena Jasionek, Sylwia Jasionek